Mobil İETT inceleme

Lisans :
Dil :
Dosya Boyutu :
Üretici :
İşletim Sistemi :
Eklenme Tarihi :3 sene önce

Toplu taşıma artık günümüzün önemli bir zamanını paylaştığımız ve çekilmez olan İstanbul trafiğinde tercih edilen hizmetlerden biri oldu. Aracı olan olmayan herkesin ihtiyacını karşılayan İETT şimdilerde en güncel akıllı durak  mobil uygulaması ile gündeme oturmuş durumda. Akıllı telefon kullanıcılarının çok kolay bir şekilde indirip kullanabileceği bu uygulamayı sizlere hem İstanbullu hem de toplu taşımayı tercih eden biri olarak anlatmak istiyorum.

Her sabah Bayrampaşa’dan Kapalı Çarşı’ya gitmekte olan bir İETT kullanıcısı olarak otobüs durağına geldiğim zaman aklıma takılan sorular: Acaba otobüs geçti mi? Yada hangi saat hangi dakikada durakta olacak gibi endişe dolu anlar bazen panik ve stres yapmama sebep oluyordu. Durakta bekleyenlere bakınıyordum acaba Beyazıt durağına gidenlerden bekleyenler var mı diye tanıdık yüz arıyordum. Hatta yetişemeyeceğim telaşı benim taksiye binmeme neden oluyordu. Düşük ücretle çalışan biri olarak taksiye binmem günlük kendime ayırdığım harçlığımın bitmesi ve o günün bir simit ile geçiştirilmesiyle son buluyordu. Anlayacağınız o ki artık bu gibi problemlere çözüm bulmaktan sıkılmıştım ki Mobil İETT uygulaması derdime derman oldu. Mobil İETT Apk Android ve iOS işletim sistemi kullanan bütün cep telefonlarına yönelik geliştirilmiştir.

Mobil iett ana ekran görüntüsü

Akıllı telefonumda Android yüklü ve yukarıda görmüş olduğunuz uygulamayı ilk açtığımızda karşılaşacağımız ekran görüntüsüdür. Basit arayüzü simge ve ikon kullanılarak tasarlanmış olup menülere rahatlıkla erişebilirsiniz. Resimde de gördüğünüz gibi ilk başta size en yakın durağın isimlerini belirtiyor. Bazen bir önceki açtığınız durağın ismini gösteriyorsa hemen sol altta gözüken mor renkli yenile butonunu tıklayarak en kısa zaman zarfında kullanıcıya güncel olarak yakın durak isimlerini tekrar getiriyor. Orta alt kısımda görmüş olduğunuz haritada göster butonunu tıklarsanız durakları görüntüleyeceksiniz. En alt orta kısımdaki otobüs simgesini tıkladığımızda İETT durak ve hat hakkında bilgi edinebilirsiniz. En alt sağ kısımdaki yıldız simgesi kullanıcıya en sık kullanmış olduğu hat ve durakları favorilerine ekleyerek daha hızlı erişim sağlayabilmelerine yardımcı olur. Geldik uygulamanın en ince detaylarına, resimli olarak örneklerle anlatacağım. Şimdi programın daha detaylarına inelim. Öncelikle alt ortada yer alan simgeye tıklayarak hat ve durak bilgilerine göz atalım.

mobil iett yakınımdaki duraklar

durak hat arama görüntüsüDuraktan geçen hatlar görüntüsü

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yakınımdaki duraklar kısmına girerek bana en yakın durağı belirliyorum. Daha sonra Durak / Hat Arama ekranında; gitmek istediğim hattın ismini yazarak duraktan geçen hatlar bölümünden kendi otobüsümün ne zaman durakta olacağını görüyorum. Yukarıda resimlerdeki örneklerde yakınımdaki durak KAMİL CADDESİ olarak belirledim ve 32 A hat araması yaptım ve en sağ resimde ise gördüğünüz gibi bulunduğum durağa otobüsün kaç dakikada geleceğini görebildim. Her zaman tercih ettiğiniz hattı en sağ üstte YILDIZ simgesine tıklayarak favorilerinize ekleyebilir ve bir daha ki sefere en hızlı şekilde favorilerim bölümünden bilgilere erişebilirsiniz.

İETT sefer saati görüntüİETT sefer saatleri bilgisi İETT hareket saati görüntü

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Hemen üst en sol resimde arama kısmına 32 A yazarak ortada görmüş olduğunuz Sefer Saatleri butonunu tıkladım ve bana 2. (orta) resimdeki 32 A CEVATPAŞA-BEYAZIT Gidiş – Dönüş süresi: 130 Dakika olduğunu ve CEVATPAŞA ( Ana durak) kalkış saat çizelgesini sundu. 3. ( sağ) resimde Sefer Saatleri yazısının hemen sağındaki sağlı sollu ok işaretini tıkladığımda  direkt ters yöndeki BEYAZIT ( Ana durak ) gidiş – dönüş zamanını, kalkış saat çizelgesini gösterdi.

Mobil İETT durak harita bilgisi

İETT mobil uygulaması alarm sistemiandroid iett


 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mobil İETT inceleme konumuzun sonuna geliyoruz.Üstte sol taraftaki resim seçtiğimiz hattın gideceği durakları haritadan zoom yapabilmemize olanak tanıyor.Orta ve sağ taraftaki resimde alarm sistemini görüyoruz.Bize yakın olan durak KAMİL CADDESİ ve beklediğim otobüs 32 A buna göre tahmini geçiş dakikasına bakmak yerine gelmeden 5 dakika öncesinde alarm çalacak ve bende tam zamanında otobüs durağında otobüsüme binmiş olacağım.Mobil İETT Akıllı durak uygulaması indirmek için burayı tıklayınız.

Mobil İETT inceleme indir
Kategori: Android, Haberler

Yazıya Yapılan Yorumlar

 1. admin dedi ki:

  Songül Hanım merhaba,
  İETT Mobil uygulaması sık olarak kendini geliştirmesi amacıyla güncelleme istiyor.Sizin yapmanız gereken uygulamayı güncellemenizdir. Mobil iett programı indirip kullananlardan biri olarak şuana kadar hiç bir sıkıntı ile karşılaşmadım diyebilirim.

 2. songul dedi ki:

  Çok güzel bir program dı ama 2’dan neri çalışmıyor lütfen bir bakın acılsn ya ilgilenin

 3. keops dedi ki:

  Otobusum nerde diyenler icin birebir.

 4. Ercüment dedi ki:

  Akıllı telefonuma yükledim ve sorunsuz çalıştı.

 5. edip dedi ki:

  bu rogram yardimiyla iett yi yakaliyorum. tesekkur

 6. cemal ovat dedi ki:

  Akıllı durak makalenizi okuyarak direkt telefonuma indirip yükledim ve en ilgimi çeken nokta ise alarm oldu.Otobüs yaklaşmadan önce alarmı kurdum ve 5 dakika kala beni uyarmasıyla koşmam bir oldu , neyse ki yetiştim :)

 7. derya bal dedi ki:

  otobüsüm nerde kaldı sorusuna en güzel yanıt akıllı durak programını indirip kullanmak oldu

 8. erdal dedi ki:

  Cok guzel bir uygulama devamini bekliyoruz

 9. programindir dedi ki:

  İstanbul Büyükşehir durumu aşmış gibi görünüyor. İnşallah sağlam bir alt yapıya sahip bir uygulamadır.

Yorum Yazın